Takbyte och Solcellsinstallation på Lyckebo Förskola i Uppsala

Renoveringen av Lyckebo förskola fortskrider med byte av 3000 kvadratmeter tak i fem etapper för att minimera påverkan på barn och personal. När taket färdigställs installeras solceller som en del av Skolfastigheters och Uppsala kommuns högt ställda mål för att skapa energieffektivare och mer hållbara skolmiljöer.

”Vårt samarbete med Uppsala kommun skolfastigheter fortsätter, och nu är det dags för nya tak på hela byggnaden,” säger Martin Jansson, platschef på HZ Bygg. ”Vi byter ut taket i sin helhet, och det inkluderar ett nytt tätskikt, nya takpannor och även uppdaterad taksäkerhet med gångbrygga, snörasskydd, stegar och ny takavvattning.”

När taket är klart kommer även en solcellsanläggning på 175 kvadratmeter att installeras. Detta bidrar till att minska förskolans energikostnader och bidra till en grönare framtid. ”Solcellsinstallationen innebär att förskolan kan producera en del av sin egen el, vilket kommer att minska driftkostnaderna och göra verksamheten mer självförsörjande,” förklarar Martin.


Jonas Wennman, projektansvarig på Skolfastigheter, förklarar att energieffektivisering är ett centralt mål i samarbetet med Uppsala kommun. ”Vi arbetar hårt för att uppnå våra högt uppsatta mål om att energieffektivisera alla våra enheter.”

”Förutom solceller optimerar vi styrsystemen i våra skolor. Vi analyserar i realtid data från temperaturkurvor i VVS-systemet samt flöden och temperaturer på ventilation för att förbättra driften. Det ger oss full kontroll vilket bidrar till att minska energiförbrukningen.”

En annan viktig del av energieffektiviseringsarbetet på Lyckebo förskola har varit att ersätta gamla värmepannor, som varit i drift i över 30 år, med moderna plattvärmeväxlare kopplade till fjärrvärmenätet. ”Det är både effektivare och mer hållbart,” säger Jonas.

Stolthet över tillgänglighetsanpassningen

Jonas berättar att en sak han är extra stolt över är tillgänglighetsanpassningen i den norra byggnaden. ”Alla mått och anpassningar i den byggnaden har utformats för att säkerställa att miljön är tillgänglig för barn med olika funktionsnedsättningar. Det innebär att barnen enkelt kan ta sig fram till skolan, in och ut ur byggnaden och använda de olika lokalerna. Det tycker jag är fantastiskt!”

Pågående förskoleverksamhet utmanar logistiken

Takprojektet innebär logistiska utmaningar eftersom förskolan är i full drift med barn och personal på plats. Martin Jansson förklarar att arbetet utförs i fem etapper för att säkerställa en trygg miljö för alla på förskolan. ”Vi flyttar vår arbetsplats runt byggnaden för att hela tiden kunna skapa en trygg och säker miljö, som vistas på förskolan och gården, medan vi arbetar med taket bit för bit,” säger han.

Martin ger även en eloge till personalen på Lyckebo förskola som varit mycket förstående och hjälpsamma under projektets gång. ”Deras samarbetsvilja har varit avgörande för att vi ska kunna hålla tidsplanen och genomföra arbetet på bästa sätt,” avslutar han.

Takarbetet på Lyckebo förskola beräknas vara klart i april 2025. HZ Bygg ser fram emot att slutföra detta projekt och bidra till en modern och energieffektiv förskola. Med takbyte, solceller och energieffektiviseringsåtgärder tar Lyckebo förskola ett viktigt steg mot framtiden – tryggare, grönare och mer hållbar.

Kund:
Skolfastigheter

Ort:
Uppsala

Byggtid
Augusti 2024 – April 2025

Entreprenadform:
Totalentreprenad

Uppdrag
HZ Bygg ska byta tak på 3000 m² och installera en solcellsanläggning på 175 m².

Mål
Skapa en energieffektiv, hållbar och tillgänglig skolmiljö som minskar driftkostnaderna.

Visa fler projekt inom Nyheter Kontakta oss