Previa – Hyresgästanpassning för företagshälsovård

Atrium Ljungberg gav HZ Bygg i uppdrag att göra en hyresgästanpassning på ca 900 kvadratmeter till Previa företagshälsovård. Olika samarbetspartners anlitas, såsom arkitekt och projektör för el, rör och ventilation.

Speciell anpassning krävs

Lokalen var från början ett skal med enbart ytterväggar. Då lokalen ska användas till företagshälsovård ställde det speciella krav i form av anpassade rum för bland annat laboratorium, mätning av hörsel samt olika former av behandlings- och mottagningsrum. Det ska även finnas kontor, väntrum och personalutrymmen.

Projektet startade i mitten av augusti 2019 till avslutades i november 2019.

Hyresgästerna Previa har nu hunnit arbeta några månader i de nya lokalerna och de är väldigt nöjda med resultat.

”Fungerat superbra med HZ Bygg. Positivt bemötande, bra dialog och genomförandet av arbetet från start till mål har varit mycket bra och tydligt. Det har gjort ett fantastiskt arbete och lokalerna är så fina – det är en fröjd att arbeta i lokalerna och de matchar våra behov av att leva som vi lär inom företagshälsovård. Vi är väldigt nöjda HZ Bygg.”  säger Susanne Frode, Konsultchef på AB Previa

 

Arbetet innefattade följande moment:

  • Innerväggar
  • Installationer i innerväggar
  • Eldragning, rör och ventilationsarbeten, dra kanaler och ledningar
  • Målning
  • Mattläggning
  • Innerdörrar och glaspartier
  • Undertaksarbeten
  • Plattsättning

Ansvarig projektledare på HZ Bygg: Linus Leino.

 

Visa fler projekt inom Hyresgästanpassning Kontakta oss